Mužská plodnost výrazně klesá. Anebo ne?

Na titulky upozorňující na kritický pokles kvality mužských spermií a nevábné prognózy týkající se mužské plodnosti jsme si v posledních letech už zvykli. Z typických tvrzení tohoto druhu připomeňme například:

 • Nekvalitní spermie jsou příčinou neplodnosti u více než poloviny párů, které přijdou na některé ze 40 pracovišť reprodukční medicíny v ČR. (Zdroj: Lidovky.cz)
 • Během posledních šedesáti let klesl počet spermií u mužů téměř na pětinu.... Odborníci bijí na poplach. (Zdroj: Kafe.cz)
 • Kvalita spermií se celosvětově zhoršuje. Odborníci vycházejí ze skutečnosti, že přibližně 40% světové mužské populace má v současné době narušené spermie. ... Smutným a obecně známým faktem totiž je, že cca 40% mužů má nějakým způsobem narušené spermie, což logicky snižuje jejich plodnost. (Zdroj: Lekarna.cz)

Přitom zde možná máme jen další názorný příklad nesprávné práce se vstupními daty a překrucování informací. Profesor Pavel Trávník na základě svých dlouholetých zkušeností totiž dospěl k závěru, že trend poklesu kvality mužského spermatu nebyl prokázán a tvrzení na toto téma označuje za zbytečnou paniku. Článek publikovaný serverem Novinky.cz uvádí pro tento názor následující argumenty:

 • Názory o poklesu kvality mužského spermatu jsou způsobeny nepochopením získaných dat, malou velikostí zkoumaných souborů i celkově zastaralou metodikou hodnocení.
 • Za panikou z poklesu spermií může být publikace dánské vědkyně Elisabeth Carlsenové a kolektivu z roku 1992 která vzbudila v odborném světě velký rozruch. Odstartovala i obavy o osud lidstva a výdej spousty grantových prostředků na studium příčin tohoto jevu... 
  • Studie přitom odkazuje na publikace z 30. a 40. let, kdy měla být koncentrace spermií kolem 100 miliónů na mililitr i větší, což zásadně ovlivnilo křivku trendu v publikované práci.
  • Kromě toho autoři ani nevzali na vědomí, že ve 30. a 40. letech nebyla ustálená metodika vyšetření spermiogramu, nemluvě o vybavení laboratoří. Tehdejší výsledky jsou proto jen stěží srovnatelné se současnými.
 • Profesor Trávník naopak na svém pracovišti zjistil, že za 10 let k žádnému snížení parametrů v pozorovaných spermiogramech nedošlo. 
 • Navíc koncentrace spermií v ejakulátu není přímo úměrná plodnosti, je třeba počítat s velkými individuálními výkyvy. I muži s méně než devíti milióny spermií v jednom mililitru jsou plodní a naopak řada mužů s vyšší koncentrací spermií má poruchu plodnosti.
Z hlediska tématu se tedy můžeme radovat - kvalita mužských spermií pravděpodobně není tak špatná, jak se v posledních letech píše. Z hlediska informací o zdraví je to horší - máme zde další příklad toho, že jejich kvalita je rozporuplná...